🎓 Bollinger Band

İnceleme: $SC #Bittrex, Kâr: 20.3%

Bollinger Band, ünlü ekonomi analisti “John Bollinger” tarafından geliştirilmiştir. Eğilimin yönü, fiyat hedefleri, tepe ve dip seviyelerinin tespiti için yatırım piyasalarında sıklıkla kullanılan bir göstergedir.

İki sınır çizgisi ile belirtilen Bollinger Band’ı, fiyatın bu bantlar aralığında hareket edeceğini varsayarak, bant dışına çıkan fiyatın tekrar banda geri döneceğini ön görür.

Bollinger Bandı’nın bir diğer özelliği de fiyatın sıkışmasını gösterir. Oynaklık (volatilite) yükseldiğinde Bollinger Band’ı genişlemekte, azaldığında ise Bollinger Band’ı daralmaktadır. Bantların daralması piyasanın gideceği yöne karar veremediği anlamına gelir. Kanalda sıkışan fiyatın bir süre sonra şiddetli bir şekilde kırılması ve hareket yönünde yeni bir eğilimin başlaması beklenir.

Grafik üstünde üç çizgi ile gösterilir, ortalama fiyat hareketlerinin (üst ve alt çizgi) ortalamadan (orta çizgi) ne kadar uzaklaştığı ölçülerek hesaplanır.

Orta Çizgi: 20 Günlük Hareketi Ortalama
Üst Çizgi (Direnç): Orta Çizgi + (Standart Sapma x 2)
Alt Çizgi (Destek): Orta Çizgi – (Standart Sapma x 2)

Püf Noktaları:

  • Bollinger Band’ı oynaklığı (volatilitesi) yüksek piyasalarda, hacim indikatörleri (OBV,CMF,MFI) ile desteklenerek kullanılırsa daha başarılı sonuçlar verir.
  • Fiyatın üst veya alt bandın dışına çıkması durumunda, kısa sürede kanala tekrar gireceği kabul edilir.
  • Bollinger Band’ının açık ucu yukarı kıvrılmışsa bir yükseliş eğilimini, aşağıyı kıvrılmışsa bir düşüş eğilimini gösterir.
  • Üst çizginin ucu yukarıya kıvrılıp, fiyat bu çizginin üstüne çıktığında yükselişin hızlanması, alt çizginin ucu aşağıya kıvrılıp, fiyat bu çizginin altına indiğinde ise düşüşün hızlanması beklenir.
  • Eğer üst çizgi yatay seyrediyorsa, çizgi direnç görevi üstlenebilir. Bu durumda fiyat üst çizgiye değdiği zaman düşüş gerçekleşebilir.
  • Fiyat dalgalanmaları bantlar arasında olduğu sürece genel eğilime karar vermek zordur. Bollinger Band’ı kullanmanın en güvenli yolu fiyatın alt veya üst bandı kırdığı durumlarda işlem yapmaktır.
  • Fiyat orta Bollinger Bandı’ndan alt banda yöneliyorsa düşüş, orta banttan üst banda yöneliyorsa yükseliş beklenir. Yükseliş eğiliminde fiyat genellikle ortalama ile üst bant arasında hareket eder.
  • Bollinger Band, tüm zaman periyotlarında uygulanabilir. Gözlemlenen periyot değeri 4 saat ve altında ise günlük işlem yapmak isteyenler için idealdir. Orta ve uzun vadeli işlemler için olabildiğince geniş zaman aralıkları ile analiz yapmakta fayda vardır.

 

Makale ile ilgili soru ve görüşleriniz için: @tekhang

Bir sorunuz mu var?

Yardımcı olabilmemiz için İletişime Geçin