🎓 Destek, Direnç Seviye ve Bölgeleri

Finansal piyasalarda kullanılan en yaygın ve en basit teknik analiz kavramlarıdır. Varlığın fiyat grafiğine bakıldığında satışların durduğu, fiyatın belirli bir seviyenin altına düşmediği yerlere “Destek” (Support), alışların durduğu, fiyatın belirli bir seviyenin üstüne çıkmadığı yerlere ise “Direnç” (Resistance) seviyeleri denir.

Destekler genellikle üründeki satışların durması, alıcıların bu seviyeden tepki alımı yapması ve fiyatın yükselerek destekten uzaklaşması ile sonuçlanır. Dirençlerde ise üründeki alımın durması, satıcıların bu seviyeden tepki satışı veya kâr realizasyonu yapması ile fiyatın düşerek dirençten uzaklaşması ile sonuçlanır. Destek ve direnç noktalarında yatırımcıların yapmış olduğu alım satımlara düzeltme hareketi denir.

Önemli destek seviyelerinin aşağı yönlü kırılması durumunda, satışlar hızlanır ve destek noktası yeni bir direnç noktasına dönüşebilir. Direnç seviyelerinin yukarı kırılması durumunda ise alışlar hızlanır ve direnç noktası yeni bir destek noktası haline gelebilir.

Püf Noktaları
 • Bir destek veya direncin gücünü anlamak için daha önce o bölgeyi ne kadar çok test etmiş olduğuna ve test ettiği andaki işlem hacmine bakılır. Testlerin sıklığı ve işlem hacminin fazla olması ilgili destek veya direncin aşılmasını/kırılmasını zorlaştırır.
 • Uzun vadede oluşan eğilim çizgilerinin eğimi ne kadar düşükse kırılımı da bir o kadar zor olacaktır.
 • Destek ve dirençlerin kırılımında, fiyat kırdığı seviyeyi tekrar test edebilir. Trend testleri, sıklıkla destek veya direnç kesişim yerlerine denk gelir.
 • Önceki taban ve tavan fiyatları arasına çizilen yatay çizgiler, eğilim çizgileri, hareketli ortalamalar, fibonacci düzeltmeleri ve bollinger bantları destek ve direnç tespit etmek için sık kullanılan analiz yöntemlerindendir.
 • Fiyat destek bölgesine yaklaştıkça alım baskısı, direnç bölgesine yaklaştıkça satış baskısı gelebileceğinden fiyat belirlenen seviyeye gelmeden önce dönüş sağlayabilir.
 • Destek ve dirençlerin tespit edildiği zaman aralığı arttıkça güvenirliği de artar. Örneğin 4 saatlik grafikte oluşan bir destek noktası 15 dakikalık grafikte tespit edilen destekten çok daha sağlam olabilir.
 • Genellikle yakın zamanda oluşan destek veya direnç seviyeleri, önceden oluşmuş seviyelere göre daha kuvvetlidir ve iyi çalışırlar. Ancak bu bölgelerdeki işlem hacimleri gücün belirlenmesinde önemli bir karar vericidir. Örneğin; daha yüksek işlem hacmi ile daha fazla test edilerek kırılmadan kalmış eski bir destek veya direnç, düşük işlem hacmi ile oluşmuş yeni bir destek veya dirençten daha güçlü olabilir.
 • Genelleme yapmak her zaman doğru olmasa da yuvarlak sayıların güçlü direnç ve destek seviyeleri oluşturma eğiliminde olduğu söylenebilir.
 • Destek ve dirençlerin net bir çizgi değil bölgelerden oluştuğu, göreceli bir kavram olduğu ve her destek veya direncin kırılabileceği unutulmamalıdır.

Alım ve Satım Stratejileri
  • Sadece destek ve dirence göre işlem yapmak basit görünse de pratikte zordur. Bu yüzden yardımcı teknik araçlar ile desteklenerek strateji oluşturulması tavsiye edilir.
  • Bir destek veya direncin geçildiğinden emin olmak için geniş zaman aralığında incelemek ve mutlaka mum kapanışını beklemek gerekir.
  • Destek ve direnç göstergelerine göre alım/satım yaparken, acele etmeden eğilimin yön değiştirdiğinden emin olarak işlem yapmak riskinizi azaltır. Fiyat destek ve direnç seviyelerinin altından veya üstünden dönme eğilimi gösterdiğinden zarar kesme seviyelerini mutlak seviyenin biraz altında belirlemek daha doğru bir strateji olabilir.
  • Kırılma sonrası hareketin devam edebilmesi için genellikle daha yüksek işlem hacminin olması beklenir. Kırılmayla birlikte işlem hacminin düşmesi fiyatın daha fazla yükselemeyeceği anlamına gelebilir. Bazen kapanışlar eğilim çizgisi üstünde gerçekleşip kırılma (breakout) izlenimi verebilir. ancak işlem hacmi yeterli değilse fiyat yatay veya aşağı yönlü hareket ederek direnç bölgesine tekrar  sarkabilir.

Örnek Strateji 1: Fiyat (1) numaralı seviyeyi destek olarak kullanmış ve (2) numaralı seviyedeki direce takılmıştır. (2) numaralı seviye kırılırsa alım yapıp (3) numaralı seviyede tamamen satılabilir veya kâr alınabilir. (1) numaralı seviyeyi aşağı kırarsa belirlenen zarar kesme seviyesinde bir kısmı veya tamamı satılabilir.

 

Örnek Strateji 2: Aşağı yönlü bir eğilim olduğunu görüyoruz, fiyat daha önceki hareketlerinde eğilim çizgisindeki direnci zorlamış ancak kıramamış. Mevcut fiyatın kırılması (Breakout) durumunda hedef olarak, daha önce test edilmiş fakat kırılamamış Fibo (0) seviyesindeki ilk direnç, bunun da aşılması durumunda Fibo (0.236) seviyesindeki ikinci direnç noktası belirlenebilir. İşlemleriniz sırasında destek ve direnç dışında kendi stratejinizi kurarak riski düşürebilirsiniz. Örneğin işlem hacmindeki artışlar gözlemlenerek direncin kırılıp kırılamayacağı konusunda fikir yürütülebilir veya fiyatın incelenen zaman periyotuna göre uygun hareketli ortalamaların üstüne çıkıp çıkamadığı kontrol edilebilir.

Ayı Tuzağı

Yükselen (boğa) bir piyasada satışların artarak eğilim çizgisinin altına sarkması ile başlar. Yükseliş eğiliminin bittiğini düşünen yatırımcının elindeki ürünleri satması için yapılan yanıltıcı nitelikteki hareketlerdir. Yatırımcıların bir kısmının satış yapması sonrasında fiyatların yeniden yükselişe geçerek eğilim devam etmesi şeklinde oluşur. Bu yöntem ile yatırımcıların bir bölümü ellerindeki varlıkları ucuza satmış, ayı tuzağını kuran büyük yatırımcılar ise varlıkları daha ucuza almış olurlar.

Boğa Tuzağı

Düşen (ayı) veya yatay giden bir piyasada alışların artarak eğilim çizgisini kırması ile başlar. Düşüş eğiliminin bittiğini ve fiyatların yükseleceğini düşünen yatırımcı yüksek fiyattan varlık satın alır. Boğa tuzağını kurmuş olan büyük yatırımcı elindeki varlıkları yüksek fiyattan satar. Kısa süre içinde hareket sonlanır ve fiyatlar tekrar düşüş eğilimine geri döner.

CryptoGAG Sinyali · $DLTBTC #Binance Profit: %65,39

Binance borsası $DLTBTC paritesindeki desteğin 23 Eylül 2018 tarihinde kırılması ile açılan pozisyon, 26 Eylül tarihinde karşılaşılan direncin geçilememesi ile %65,39 kârlılık oranı sağlanarak kapatılmıştır.

Makale ile ilgili soru ve görüşleriniz için: @tekhang

Bir sorunuz mu var?

Yardımcı olabilmemiz için İletişime Geçin