🎓 Eğilim Doğruları ve Kanallar

Eğilim Doğruları

Bir varlığı incelerken eğilim yönünün belirlenmesi önem arz eden analiz yöntemlerinden biridir. Destek ve Direnç noktalarından geçen doğrular yardımıyla genel eğilimin yönüne karar verilebilir. Fiyatın, eğilim doğrusuna teması sonucu genel beklenti dönüşün gerçekleşmesidir. Bu makalede bir doğru üzerinde en az üç noktaya temas ederek destek ve direnç görevi gören eğilim doğruları konusunda bilgi vereceğiz.

  • Yatay destek ve direnç bölgeleri test edildikçe zayıfladığı düşünülür. Eğilim doğrularında ise bu durum tam tersidir. Fiyat, eğimli bir doğruya temas sayısını arttırdıkça sağlamlığını tescil eder. Birçok kişinin tespit ettiği eğilim doğrusunun kolayca kırılma ihtimali düşüktür.
  • İyi çalıştığı gözlenen eğilim doğrularının destek ve direnç noktalarına girilen alım veya satım emirleri, fiyatın ani düşüş ve yükselişi durumunda işlem görerek hareketin terse dönmesini sağlar.
  • Eğilim doğrusundaki hacimle gelen sert kırılmalara “breakout” adı verilir. Kesin bir kırılımdan söz edebilmek için mum kapanışının eğilim doğrusu üzerinde olması şarttır. Kırılım sonucunda yeni bir hareket başlar. Fiyatın, eğilim doğrusunu hacimsiz bir şekilde geçmesi durumunda kapanış doğrunun üstünde kalamayabilir. Bu durum “fakeout” olarak adlandırılmaktadır. Sahte kırılım durumunda oluşabilecek fitiller eğilim doğrusunun geçerliliğini bozmaz.
  • Kırılım sonrası fiyatın tekrar eğilim doğrusuna doğru çekilmesi beklenir. Bu çekilme açık emirlerinin işlem göreceği bir alan olduğu için fiyat değişse de hacim mumu yüksek olacaktır.

Örnek 1: Grafikte 2017 Ağustos ayında gerçekleşmiş dip noktasından başlayan bir eğilim çizildiğinde, birden çok dip noktasına temas eden bir doğru oluştuğunu görmekteyiz. Başarıyla çalışmış eğilim doğrusunun bir sonraki temas noktasından sonra teyit alarak pozisyona girmek doğru bir strateji olabilir. Bir yıla yakın süren bu eğilim doğrusu toplamda altı defa test edilmiş ve sonuncusunda kırılmıştır. Kırılma sonrası fiyat eğilim doğrusunu tekrar test edip aşağı yönlü hareketine devam etmiştir.

  • Grafik içerisinde ana eğilim doğrusunun dışında birçok ikincil eğilim doğrusu da tespit edilebilir. Eğilim doğrusunun eğim derecesi arttıkça fiyatta aşırılık artacağı için bu doğruların geçerlilik süresi de azalır. Fiyat aynı şiddette hareketi devam ettirecek hacme ulaşamayabilir.

  • Kısa zaman dilimlerinde çizilen eğilim doğrularının güvenilirliği düşüktür. Bir günlük zaman dilimi ve logaritmik görünümde çizilenlerin daha doğru sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir.
  • Eğilim doğrusunun mum gövdelerinden veya fitillerden çizilmesi gerektiği konusunda farklı görüşler mevcuttur. Ancak önemli olan en fazla sayıda temasın gerçekleşmesidir. Eğilim doğrusunun tutarlı çalıştığı durumlarda yapılan çizimin doğru olduğunu kabul edebiliriz.

Yükseliş ve düşüşlerde eğilim doğrularının kırılabilmesi için ortalamanın üstünde bir hacme sahip olması gerekir. Düşük hacim, eğilim doğrusunun destek veya direnç olarak görevini yapmaya devam etmesini sağlar.

Örnek 2: Eğilim doğrusunun kırılması ile üç adet nokta tespit edilmeye çalışılır. Birinci nokta, uzun soluklu eğilim doğrusundan aşağı yönlü gerçekleşen kırılımıdır. İkinci nokta, kırılan eğilim doğrusunun tekrar test edildiği yerdir. Üçüncü nokta ise oluşan alçalan dip (lower low) hareketinin altında gerçekleşen kapanıştır. Bu üç durum da gözlendiğinde hareket yönünün aşağı doğru olduğu konusunda daha net karar verilebilir.

Kanallar

Eğilim doğrularının bir diğer kullanımı ise paralel eğilim doğruları tespit ederek kanallar oluşturmaktır.

Kanalları oluşturabilmek için birbirine paralel, doğru temaslar yapabilen eğilim doğrularını çizmek gerekir. Tepe ve dip noktalarına bakarak bu noktalardan oluşabilecek aynı açıdaki eğilim doğruları ile ara kanallar oluşturulabilir. Oluşan paralel eğilim doğruları destek ve direnç bölgelerini oluşturacağından, pozisyon açmak için hedef belirleme konusunda sık kullanılan yöntemler arasındadır.

Örnek 3: Fiyat üzerinde takip edilen eğilim doğruları RSI göstergesi üzerine de çizilebilir. Bu durum hem teyit anlamında hem de trendin bozulma ihtimalinin olduğu noktalarda tedbirli olmak adına yol gösterici olabilir. Yukarıdaki örnekte RSI göstergesine çizilen eğilim doğrusu 12 Kasım tarihinde fiyat grafiğindeki eğilimden daha önce kırılmış ve trendin bozulduğuna dair daha erken uyarıda bulunmuştur.

CryptoGAG Sinyali - $OAXBTC #Binance Profit: %41.8

Binance borsası $OAXBTC paritesindeki CryptoGAG sinyalini incelediğimizde; fiyat alttan ikinci bandı test edip hacmin de gelmesi ile birlikte kanalının üst seviyesine kadar yükselmiştir. Fiyat en tepedeki eğilim doğrusu üzerinde tutunamayıp (dört saatlik çözünürlükte) direnç noktasından geri dönmüştür.

Çalışmanın genelinde eğilim doğruları/kanallarının oluşumu ve pozisyon açmak için kullanabilecek stratejiler hakkında bilgi vermeye çalıştık. Çalışmaya yardımda bulunan değerli GAG Akademi ekibine ve özellikle @tattoo_graphic’e değerli katkıları için çok teşekkür ederim.

@coinclimber

Bir sorunuz mu var?

Yardımcı olabilmemiz için İletişime Geçin